Projektowanie w UX: Wpływ psychologii kolorów na interfejsy

3 min czytania

Projektowanie UX: Wpływ psychologii kolorów na interfejsy

Spis treści

Wprowadzenie

Projektowanie w UX wymaga nie tylko zrozumienia technologii, ale także psychologii. Kolory odgrywają kluczową rolę w tym procesie, wpływając na emocje, percepcję i zachowanie użytkowników. Zastosowanie psychologii kolorów w projektowaniu interfejsów może znacząco poprawić doświadczenia użytkowników, zwiększyć zaangażowanie i konwersje. Ten artykuł ma na celu przybliżenie, jak teorie psychologiczne dotyczące kolorów mogą być zastosowane w UX researchu i designie.

Podstawy psychologii kolorów w projektowaniu

Psychologia kolorów bada, jak różne barwy wpływają na ludzkie emocje i zachowania. Każdy kolor może wywoływać specyficzne reakcje, co jest wynikiem zarówno biologii, jak i doświadczeń kulturowych. Na przykład, czerwony może podnosić poziom energii, podczas gdy niebieski często kojarzy się ze spokojem i zaufaniem. Dla projektantów interfejsów ważne jest zrozumienie tych podstaw, aby świadomie wybierać kolory, które wspierają cel ich projektów.

Kolory a emocje

Kolory mogą wywoływać różnorodne emocje, które z kolei wpływają na sposób interakcji użytkowników z produktem cyfrowym:

 • Czerwony: Energetyczny, ekscytujący, często stosowany w przyciskach wezwania do działania (CTA) ze względu na swoją zdolność do przyciągania uwagi.
 • Niebieski: Uspokajający, kojarzony z zaufaniem i profesjonalizmem, często używany w branżach takich jak finanse i technologia.
 • Zielony: Relaksujący, związany z naturą i zdrowiem, często stosowany w aplikacjach zdrowotnych i ekologicznych.
 • Żółty: Optymistyczny, wprowadzający energię, ale nadmierne użycie może być męczące dla oczu.
 • Czarny: Elegancki, luksusowy, ale może również wywoływać uczucie ciężkości.

Podczas projektowania w UX weź pod uwagę, że emocje w wielu przypadkach to drogowskaz użytkownika. Jeżeli w umiejętny sposób pobudzisz emocje za pomocą kolorów, pomożesz swojemu produktowi.

Wybór kolorów w kontekście kulturowym, a projektowanie w UX

Znaczenie kolorów może się różnić w zależności od kultury.

 • Biały: W kulturach zachodnich kojarzy się z czystością i niewinnością, ale w niektórych kulturach azjatyckich może być związany z żałobą.
 • Czerwony: W kulturach wschodnich, takich jak chińska, jest kolorem szczęścia i dobrobytu, podczas gdy w kulturach zachodnich może symbolizować niebezpieczeństwo lub miłość.

Projektanci muszą być świadomi tych różnic kulturowych, aby ich projekty były odpowiednio odbierane przez międzynarodowych użytkowników. Warto pamiętać o tych zmiennych kulturowych w poprawnym projektowaniu.

Praktyczne zastosowania psychologii kolorów w projektowaniu UX

Zastosowanie psychologii kolorów w projektowaniu interfejsów wymaga świadomego podejścia do wyboru i kombinacji kolorów:

 • CTA (Call to Action): Przycisk wezwania do działania powinien wyróżniać się na tle reszty interfejsu, aby przyciągnąć uwagę użytkowników.
 • Kolory tła i tekstu: Kontrast pomiędzy tłem a tekstem powinien być wystarczająco duży, aby zapewnić czytelność.
 • Kolorystyka marki: Kolory używane w interfejsie powinny być spójne z tożsamością marki, aby budować zaufanie i rozpoznawalność.

Badania UX a psychologia kolorów

UX research może pomóc projektantom zrozumieć, jak użytkownicy reagują na różne kolory w kontekście projektowania interfejsu:

 • Testy A/B: Porównanie różnych wersji kolorystycznych przycisków CTA, aby zobaczyć, które z nich generują wyższe wskaźniki konwersji.
 • Badania jakościowe: Wywiady z użytkownikami i grupy fokusowe mogą dostarczyć informacji o emocjonalnych reakcjach na określone kolory.
 • Analiza danych: Monitorowanie wskaźników zaangażowania i zachowania użytkowników w odpowiedzi na zmiany kolorystyczne.

Tip dla projektanta

Wykorzystanie zasady kontrastu i równowagi: Aby efektywnie zastosować psychologię kolorów w projektowaniu interfejsów, skup się na zasadzie kontrastu i równowagi. Kontrastowe kolory mogą pomóc wyróżnić ważne elementy interfejsu, takie jak przyciski CTA, co zwiększa ich widoczność i zachęca do działania. Równocześnie, dbaj o równowagę kolorystyczną, aby interfejs nie był zbyt męczący dla oczu. Na przykład, użyj jasnego tła z ciemnym tekstem lub odwrotnie, aby zapewnić czytelność i komfort użytkowania.

Psychologiczny aspekt tipa: Ludzki mózg naturalnie przyciąga wzrok do obszarów o najwyższym kontraście. Wykorzystując ten fakt, możesz strategicznie kierować uwagę użytkowników na najważniejsze elementy interfejsu, co poprawia ich doświadczenie i zwiększa skuteczność projektów.

Wnioski

Zastosowanie psychologii kolorów w projektowaniu interfejsów to potężne narzędzie, które może znacznie poprawić doświadczenia użytkowników. Zrozumienie, jak różne kolory wpływają na emocje i zachowania, oraz umiejętne ich zastosowanie w projektach, pozwala tworzyć bardziej angażujące i efektywne produkty cyfrowe. Dzięki badaniom UX i świadomemu podejściu do wyboru kolorów, projektanci mogą tworzyć interfejsy, które są nie tylko funkcjonalne, ale także przyjemne w użyciu.

Stosowanie teorii psychologicznych, takich jak psychologia kolorów, w projektowaniu interfejsów, pomaga tworzyć produkty, które nie tylko spełniają oczekiwania użytkowników, ale także wywołują pozytywne emocje i zwiększają zaangażowanie. Skupiając się na zasadzie kontrastu i równowagi, można znacznie poprawić użyteczność i atrakcyjność swoich projektów, co z pewnością przełoży się na większą satysfakcję użytkowników.

Kamila Mitraszewska

Kamila Mitraszewska

Psycholog, Coach ICF PCC, Product Designer, przedsiębiorca. Zajmuje się analizą i strategią biznesową oraz wprowadzaniem produktów na rynek. Współzałożyciel Szkoły Dizajnu oraz SOMÉNTIQ GROUP.

Inne artykuły

ODBIERZ SWÓJ DOSTĘP!

Kurs Wstęp do UX Designu

Jeżeli UX to dla Ciebie coś nowego lub chcesz uporządkować już posiadaną wiedzę, na temat fundamentów User Experience, ten kurs jest dla Ciebie.

pobierz darmowy ebook

Metody badawcze w UX

Pobierz ebook, w którym krótko opisaliśmy najważniejsze metody badawcze, które wykorzystuje się w obszarze UX Designu.

zapisz się do programu szkoleniowego

UX RESEARCH – BADANIA I STRATEGIA

+ 0
LEKCJI WIDEO

Lekcje pogrupowane są w moduły, które logicznie przechodzą jeden w drugi i praktycznie pokazują cały proces badawczy.

+ 0 h
MATERIAŁU

Ponad 11 godzin –większość to lekcje praktyczne, w których krok po kroku pokazuję, jak poradzić sobie z konkretnymi kwestiami w badaniach.

0
PROJEKT

Stworzysz własny projekt badawczy, który umieścisz w swoim portfolio.

dołącz do grupy na fb

UX I PSYCHOLOGIA

Wyzwania na każdy tydzień!

Każdego tygodnia, publikujemy nowe wyzwania zebrane w moduły edukacyjne. Sprawdź się i zbierz je wszystkie!

Ucz się kompetencji UX, takich jak: psychologia w projektowaniu, tworzenie scenariuszy wywiadów IDI, architektura informacji, wędrówka poznawcza, makietowanie i wiele innych

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco

Jeżeli chcesz więcej wiedzy z obszaru UX, psychologii, badań i projektowania, zapisz się do newslettera.

To regularna dawka wiedzy dostarczana wprost do Twojej skrzyki, zero spamu, same konkrety.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych ze stroną szkoladizajnu.pl. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.

Copy link
Powered by Social Snap